Najbardziej klasyczne jeansy

Amerykańska firma Lee to jeden z najbardziej cenionych na świecie producentów odzieży, przede wszystkim jeansów. Powstała w latach osiemdziesiątych XIX wieku w mieście Salina, w Kansas, pod sztandarem HD Lee Mercantile Company. Sama nazwa wzięła się od nazwiska przedsiębiorcy, odpowiedzialnego za jej wprowadzenie na rynek: Henry’ego Davida Lee, który mógłby być symbolem amerykańskiego hasła „od pucybuta do milionera”.

Historia marki Lee

Historia marki Lee zaczęła się od produkowania spodni z dwóch rodzajów drelichu – denim i dungaree – a także od sprzedaży jeansowych kurtek. Zasięg znacznie się rozrósł ze względu na sprzedaż kombinezonów robotniczych, a także za sprawą rozpowszechnienia zamków w spodniach. Trzydzieści lat po powstaniu firmy znana ona była już w całych Stanach Zjednoczonych, co jak na tamte czasy jest dużym osiągnięciem. Współcześnie to wielka instytucja, popularna na całym świecie, której ubrania łatwo rozpoznać zarówno z powodu charakterystycznego, klasycznego kroju, jak i przez naszywkę z logiem, pojawiającą się z tyłu każdych spodni na wysokości pasa. W tej chwili firma jest częścią Jeanswear Division w korporacji VF Corporation, odpowiadającej między innymi za takie cenione marki jak Wrangler czy Timberland.

Asortyment marki Lee

Chociaż cały czas znakiem rozpoznawczym Lee są jeansy, to w sklepach odnaleźć można duży asortyment prawie każdego rodzaju odzieży. Oprócz różnorodnych spodni i jeansowych kurtek (tak zwanych katan) nabyć tam można zarówno jeansowe spódnice i sukienki, podobnie jak inne produkty uzupełnione charakterystycznymi, metalowymi guzikami. Zainteresowani natrafią na szorty, t-shirty, klasyczne i codzienne koszule, a także buty: sneakersy, trampki, mokasyny, trapery. Do kupienia jest również zróżnicowana bielizna i cała gama akcesoriów: od portfeli, toreb i plecaków, przez czapki i szaliki, po paski do spodni. Młodsze pokolenie odnajdzie też firmowe piórniki, a kolekcjonerzy mogą poszukać nieco trudniejszych do zdobycia maskotek Buddy Lee.

Jednakże wciąż symbolem marki Lee są spodnie, charakterystyczne od ponad 130 lat.